Adaptacja

Przedszkole info. » Adaptacja

Zapewnienie dziecku dobrego startu w przedszkolu wymaga od rodziców przestrzegania kilku zasad:

• Nigdy nie należy straszyć dziecka przedszkolem
  • Chodzenie do przedszkola powinno być traktowane jako naturalna rzecz (tata chodzi do pracy, mama chodzi do pracy, a dziecko do przedszkola).
  • Pokaż swojemu dziecku wcześniej jego nowe przedszkole. Zachęć go to wejścia do środka, tak by mogło zapoznać się z szatnią i salami.
  • Postaraj się, by porozmawiało ze swoją przyszłą panią, zawsze wyrażaj się o niej ciepło, przecież to twojej opinii zawierza maluch.
  • Mów o pójściu do przedszkola, jak o wielkim wydarzeniu, które jest przyjemne, wspominaj o czekających na dziecko atrakcjach.
  • Pożegnania z dzieckiem powinny odbywać się bez pośpiechu, ale i też bez zbytniego przedłużania rozstania. Zaprowadzając dziecko do jego grupy unikaj długich pożegnań. Rodzice zwykle rozdarci płaczem i gorącymi uściskami pociechy, nie mają serca „odkleić” go od siebie. Pozwól działać nauczycielce, która zwykle empatycznym podejściem oswaja malucha z nowym miejscem i kolegami. Twoje długie przebywanie na sali powoduje chaos w odczuciach przedszkolaka.
  • Jeśli to możliwe w pierwszych dniach przychodź po dziecko wcześnie, tak by nie zdążyło bardzo stęsknić się za tobą. Potem wydłużaj czas swojej nieobecności, ale zawsze przestrzegaj tylu godzin, ile obiecasz. Mały człowiek jest bardzo wrażliwy na twoje słowa, jeśli raz go oszukasz, odkupisz to scenami „dziecięcej histerii” i zaburzonym zaufaniem.
  • Pozwól zabierać do przedszkola ulubioną zabawkę dziecka. Spowoduje to przeniesienie elementu dawnej rzeczywistości do nowej.
  • Zawsze bądź ciekaw, co dziecko robiło w czasie zajęć. Ćwicz z nim nowo poznane piosenki i zabawy. Okazuj nieustanne zainteresowanie jego pracą.
  • Nawiąż kontakt z nauczycielką i personelem przedszkola. Przekaż im preferencje żywnościowe dziecka. Nie obawiaj się mówić o tym, co cię martwi w jego zachowaniu. Kadra pedagogiczna jest tam przecież dla dziecka, wychowuje je i rozwija w nim jego najlepsze strony.
  • Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest czasami większym przeżyciem dla rodzica niż jego potomstwa. Twoja nadmierna opiekuńczość i przesada mogą zakłócić naturalny rytm przystosowywania się dziecka do zmian.
  • Zaufaj wykształconym i przygotowanym do pracy nauczycielkom one nie zrobią nic złego twojemu maleństwu. Jednakże jeżeli coś ci nie odpowiada w ich zachowaniu, nigdy nie mów o tym w obecności dziecka, podważasz tym samym autorytet „jego pani” i nie przyczyniasz się do poprawnej współpracy miedzy wami.

Literatura:
Florek A.:  „Przedszkole dobre dla dziecka”.
Olechowska M.: „Adaptacja dzieci do środowiska przedszkola”.
Lubowiecka J.: „Przystosowanie psychospołeczne dziecka do przedszkola”.
Krawczyk D.: „Żegnaj smutku paluszków.  Wychowanie przedszkolne”  7/2001