Zabawy, wiersze, piosenki

Kącik Rodzica » Zabawy, wiersze, piosenki

Witamy w świecie Przedszkolaków

Uczenie się przez zabawę jest najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem na rozwój intelektualny dziecka i poszerzanie jego zainteresowań oraz tworzenie pozytywnych więzi z rodzicem lub opiekunem.

Do ulubionych zajęć dziecka należą gry, zajęcia plastyczne i muzyczne oraz zabawy sprawnościowe.

Rozwijająca się pamięć i koordynacja ruchowa oraz większe umiejętności w rozwiązywaniu problemów sprawiają, że repertuar zabaw musi być bogaty i różnorodny.

Oto propozycje kilku zabaw i piosenek do wykorzystania podczas wspólnego spędzania czasu z Waszym dzieckiem.

Życzymy miłej zabawy!

Zabawy manualne rozwijające wyobraźnię dziecka:

Mozaika z ziaren fasoli

Wysyp na tacę ziarna suszonej fasoli i przygotuj karton, klej oraz kilka flamastrów. Poproś dziecko, żeby narysowało na kartonie różne kształty, a następnie pokaż mu, jak je wypełnić, przyklejając ziarenka fasoli.

Mały budowniczy

Wznosząc różne budowle z klocków, będzie rozwijało zmysł przestrzenny, wyobraźnię oraz zdolności manualne. Zaopatrz małego budowniczego w niezbędne materiały: różnego rodzaju klocki, foremki oraz kartonowe pudełka. Jeśli to możliwe, nie rozbieraj wzniesionego pałacu lub wieży. Z czasem dziecko samo zdecyduje – zburzyć budowlę, czy zbudować wokół niej całe miasto.

Wycinanki

Naucz dziecko posługiwać się nożyczkami, zachęcając, by odcięło papier wzdłuż krawędzi kartki. Na początku rysuj na papierze proste linie, wzdłuż których malec będzie ciął. Później zwiększ stopień trudności i naszkicuj linie przerywane lub faliste. Pozwól malcowi używać nożyczek dla dzieci i pokaż mu, jak należy trzymać kartkę, by łatwo ciąć papier.

Zabawa w kolory:

Gra w czerwone

Pozwól dziecku wybrać jakiś kolor na dany dzień. Niech to będzie np. czerwony. Załóż dziecku czerwony podkoszulek, zjedzcie czerwone jabłko, znajdźcie trzy czerwone zabawki, a potem poproś, żeby maluch narysował wiśnie albo pomidory.

Kolorowe wzorki

Złóż kartkę papieru w harmonijkę, tak żeby powstał długi pasek. Następnie złóż w podobny sposób ten pasek, tak by otrzymać mały kwadrat. Rozcieńcz wodą farby w różnych kolorach, aż uzyskają konsystencję mleka. Poproś dziecko, żeby zanurzyło krawędzie kwadratu w farbach, każdą w farbie innego koloru. Rozłóż mokrą kartkę papieru i pozostaw, żeby wyschła. Przyjrzyjcie się, jak kolory blakną i jak powstają nowe odcienie.

Malowanie na ekranie

Na ekranie komputera narysuj duży kwadrat podzielony na trzy rzędy i trzy kolumny, jak w grze kółko i krzyżyk. Naucz dziecko posługiwać się funkcją „wypełnij” i „maluj”, żeby przyporządkować wybrany kolor do danego pola. Pozwól malcowi poeksperymentować z różnymi kolorami i wzorami. Aby na nowo rozpocząć zabawę, zamalujcie każde pole na biało.