Nowości

Zabawy, wiersze, piosenki

Kącik Rodzica » Zabawy, wiersze, piosenki

 

Witamy w świecie Dziecka

 

Uczenie się przez zabawę jest najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem na rozwój intelektualny dziecka i poszerzanie jego zainteresowań oraz tworzenie pozytywnych więzi z rodzicem lub opiekunem.

Do ulubionych zajęć dziecka należą gry, zajęcia plastyczne i muzyczne oraz zabawy sprawnościowe.

Rozwijająca się pamięć i koordynacja ruchowa oraz większe umiejętności w rozwiązywaniu problemów sprawiają, że repertuar zabaw musi być bogaty i różnorodny.

Oto propozycje kilku zabaw i piosenek do wykorzystania podczas wspólnego spędzania czasu z Waszym dzieckiem.

Życzymy miłej zabawy!

 

Zabawy manualne rozwijające wyobraźnię dziecka:

 

Mozaika z ziaren fasoli

Wysyp na tacę ziarna suszonej fasoli i przygotuj karton, klej oraz kilka flamastrów. Poproś dziecko, żeby narysowało na kartonie różne kształty, a następnie pokaż mu, jak je wypełnić, przyklejając ziarenka fasoli.

Mały budowniczy

Wznosząc różne budowle z klocków, będzie rozwijało zmysł przestrzenny, wyobraźnię oraz zdolności manualne. Zaopatrz małego budowniczego w niezbędne materiały: różnego rodzaju klocki, foremki oraz kartonowe pudełka. Jeśli to możliwe, nie rozbieraj wzniesionego pałacu lub wieży. Z czasem dziecko samo zdecyduje – zburzyć budowlę, czy zbudować wokół niej całe miasto.

 

Zabawa w kolory:

 

Gra w czerwone

Pozwól dziecku wybrać jakiś kolor na dany dzień. Niech to będzie np. czerwony. Załóż dziecku czerwony podkoszulek, zjedzcie czerwone jabłko, znajdźcie trzy czerwone zabawki, a potem poproś, żeby maluch narysował wiśnie albo pomidory.

Kolorowe wzorki

Złóż kartkę papieru w harmonijkę, tak żeby powstał długi pasek. Następnie złóż w podobny sposób ten pasek, tak by otrzymać mały kwadrat. Rozcieńcz wodą farby w różnych kolorach, aż uzyskają konsystencję mleka. Poproś dziecko, żeby zanurzyło krawędzie kwadratu w farbach, każdą w farbie innego koloru. Rozłóż mokrą kartkę papieru i pozostaw, żeby wyschła. Przyjrzyjcie się, jak kolory blakną i jak powstają nowe odcienie.